Volán či nevolán, Bůh bude přítomen

10.05.2024

Carl Gustav Jung byl významný člověk, který do vznikající přírodovědecké psychologie přivedl témata mystiky, mytologie, magie, prastaré moudrosti předků. Nad vchod svého domu ve švýcarském Küsnachtu si vytesal latinské přísloví "Vocatus atque non vocatus Deus aderit", česky "Volán či nevolán, Bůh bude přítomen." Tuto větu prý poprvé řecky vyslovil věštec z Apollónova chrámu v Delfách, nejslavnější věštírně antického starověku. Sparťané se tehdy ptali na válku proti Athénám. Vyhýbavá odpověď, že? 😊 Sparťané asi čekali konkrétnější údaje. Latinská verze se v Evropě rozšířila prostřednictvím sbírky přísloví Adagia od Erasma Rotterdamského.

Carl Gustav Jung chtěl, aby ta věta připomínala, že lidská moudrost znamená uznání Božího plánu. V životě se stávají věci, které neovlivníme. Stanou se, ať chceme nebo nechceme. Nic s nimi nenaděláme. Jak říká Anna Hogenová, jsou "předpřipraveny". Prostě: "Buď vůle Tvá." Co je to, co takto ovlivňuje naše životy? Náhoda? Osud? Bůh? Nazvěme to, jak chceme.

Bible, 1. Korintským 3,18
18 Ať nikdo sám sebe neklame. Domnívá-li se někdo z vás, že je v tomto světě moudrý, ať se stane bláznem, aby se stal opravdu moudrým.
19 Moudrost tohoto věku je bláznovstvím před Bohem, neboť je psáno: 'Nachytá moudré na jejich vychytralost;'
20 a jinde: 'Hospodin zná úmysly moudrých a ví, že jsou marné.
Římanům 11,33
33 Jak nesmírná je hloubka Božího bohatství, jeho moudrosti i vědění! Jak nevyzpytatelné jsou jeho soudy a nevystopovatelné jeho cesty!
34 'Kdo poznal mysl Hospodinovu a kdo se stal jeho rádcem?'
35 'Kdo mu něco dal, aby mu to on musel vrátit?'

Carl Gustav Jung dále říkal, že náboženské fenomény jsou neustále všudypřítomné. Stačí, když nastane nějaký stav nouze, skutečné nouze, a náboženské výroky se opět hlásí ke slovu. Ve chvíli velkého úžasu, překvapení, šoku bezděčně použijeme slov "Ach Bože", "Proboha", "Díky Bohu" a začneme se modlit. Paul Clayton Vitz, americký profesor psychologie, píše: "V orientaci na přijetí individua, jeho svobody a vůle jako základní míry hodnot lze vidět kardinální blud moderní vysoce individualistické mentality."

Carl Gustav Jung a Bollingenská věž
Carl Gustav Jung a Bollingenská věž

Jednou dávno nám jeden starší moudrý učitel psychoterapie, Slovák, pravil: "Viete, často je lepšie nič nerobiť, len čakať, byť tichým pozorovateľom." Tak pozoruji. A co vidím dnes. Probírám se našimi zákazníky v e-shopu, dělám revizi mailů. Přitom se někdy dívám na webovky. Máme těch mailů od roku 2012 asi 40.000. Vidím různé nabídky služeb, provázení, kurzů, seminářů, setkání. Nekonečná ohromná řada. Fakt to lidi asi zajímá. To je dobře. Ajurvéda, akupunktura, aromaterapie, astrologie, automatická kresba, Bachova květová terapie, byliny, celostní, holistická medicína, centrum duchovního rozvoje, čakry, detoxikace, EAV, EFT, esoterika, etikoterapie, feng shui, geopatogenní zóny, homeopatie, channeling, chiromantie, i-ťing, karma, kineziologie, kyvadlo, léčitelství, Lenormand, magie, mandaly, masáže, meditace, muzikoterapie, numerologie, odblokování, okultismus, orgonity, psychosomatika, psychotronika, regresní terapie, reiki, rodinné konstelace, runy, Shamballa, SRT, talismany, tarot, transformace, virgule, výklad snů, Wicca atd. atd. To až oči přecházejí. Mají toho tam jako v Bille nebo v Kauflandu. 😊 To je určitě fajn. Je dobře, že se vracíme k tradičním naukám dávné moudrosti lidstva, které nás provázejí tisíce let.

Jen mě zarazilo, že jsem tam nikde, ale opravdu nikde, neviděl Boha či Bohyni. Nejen křesťanského, židovského, muslimského, ale ani přírodní, starší obrazy Stvořitele, Manitou, Brahma, Wakan Tanka, Tabaldak, Apistotoke, Great Spirit, Isis, Brigid, Thor, Odin, Freya, Zeus, Shiva, Svantovít, prostě vůbec nic. To by byl Jung překvapen. No dobře, je to věc každého.

Ale přeci jen, při sčítání lidu 25% našich bližních uvádí, že jsou věřící. A ze zkušenosti každý víme, že minimálně dalších 25% lidí řekne, nikam se neřadím, ale mám nějaký osobní vztah k Bohu, Nejvyšší Bytosti. Takže každý druhý člověk, který přichází pro pomoc k různým poradcům, mentorům, guru, koučům, terapeutům, řeší nějak ve svém životě Boha, ale žádný průvodce nenapíše, můžeme si povídat o Bohu, o tom, co vy zažíváte s Bohem. Zvláštní, to mě překvapilo. Možná je to stále ještě dědictví tatíčka Freuda i komunismu? Náboženství je neuróza, nehodná moderního člověka? Naivní infantilní naděje? Kdo věří, je k smíchu? Dědictví dnes již překonané sociologické teorie sekularizace? Náboženství je nepotřebný relikt, který s rozvojem techniky vymizí? Sám nevím. Budu to pozorovat. 😊

V Kolodějích nad Lužnicí, 16.2.2024

Vladimír Halama

Dům a muzeum C. G. Junga v Küsnachtu
Dům a muzeum C. G. Junga v Küsnachtu
Dům a muzeum C. G. Junga v Küsnachtu
Dům a muzeum C. G. Junga v Küsnachtu